Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Být držgrešle vs. chytře nakupovat. Co si vyberete?

Auta.

Vyberte si super auto, které byste chtěli, ale opravdu si ho nemůžete dovolit. Teď najděte jedno tři roky staré, které právě končí leasing. Cena bude pravděpodobně poloviční oproti novému. Amortizaci zaplatil někdo jiný. Získáte auto za cenu, kterou si můžete dovolit. Je to šetrné, nebo chytré?

Obytný vůz.

Daleko za hranicí toho, co si většina lidí může dovolit. Spočítejte si roční náklady na amortizaci, úroky, skladování, údržbu a spotřebovaný benzín při jízdě. Zkraťte to na polovinu a jeďte na několik dovolených ročně. Je to šetrné nebo chytré?

Věci.

Televizory s obří obrazovkou. Drahé hodinky. Nejnovější značkové oblečení. Podívejte se na ty náklady. Podívejte se na hodnotu o rok později. Podívejte se, co skutečně potřebujete. Jistě, mějte hezké věci. Jen si určete, co je hezké a co extravagantní. Je to šetrné, nebo chytré?

Plýtvání.

Snídaně s latté a bagetami, obědy v restauracích, koktejly a kluby. Sečtěte náklady za rok, cena je závratná. Užívejte si tyto věci příležitostně. Zbytek času si udělejte vlastní a lepší. Je to šetrné, nebo chytré?

Módní.

Oblečení, nábytek, doplňky. Spočítejte si náklady na jejich nákup a následnou výměnu, protože jsou vyrobeny levně nebo vyjdou z módy. Místo toho kupujte kvalitní a nadčasové. Vydrží a zůstanou stylové. Je to úsporné, nebo chytré?

Mnoho lidí pálí peníze, aniž by se zastavili a zamysleli se, kam to všechno půjde. A pak si stěžují, že nemají štěstí a nejsou bohatí.

Bohatí se naučí vážit si peněz. Určují, kam jdou. A hledají způsoby, jak minimalizovat zbytečné odčerpávání, aniž by minimalizovali to, co je důležité.

Učí se nacházet spokojenost v tom, co mají a co si mohou dovolit, místo aby se za ní stále honili v něčem novém.

Uvědomují si, že štěstí nepřichází díky nákupu něčeho dalšího, ale pouze zevnitř.

A naučili se vážit si spíše budování bohatství než pouhého shromažďování majetku.

Takže šetrní, nebo chytří? Rozhodněte se sami.

A ano, rád si koupím vaše tři roky staré super auto.

Bohatství si můžete vybudovat, ale jen když se naučíte být nejprve spokojení i s nižším standardem.

Komentáře jsou uzavřeny.