Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Iva (52 let): „Pobyt v nemocnici mě málem stál střechu nad hlavou“

S nějakou formou půjčky má podle aktuálních statistik zkušenost zhruba každý druhý Čech. Nejčastěji si půjčujeme na nové bydlení nebo rekonstrukci toho stávajícího. Nevyhýbáme se ale ani klasickým spotřebitelským úvěrům třeba na vybavení domácnosti, pořízení elektroniky nebo další výdaje. 

Každou půjčku je ale třeba jednoho dne splatit. Co ale dělat v situaci, kdy nemáte na její splacení prostředky nebo se dostanete do nemocnice a řešíte mnohem závažnější komplikace? Své o tom ví třeba paní Iva, která se rozhodla podělit o svůj příběh.

Čtvrt milionu na rekonstrukci

„Když jsem si brala půjčku na rekonstrukci bytu po zemřelém manželovi, ani ve snu by mě nenapadlo, že se díky tomuto rozhodnutí můžu dostat do situace, kdy mi bude hrozit, že o byt definitivně přijdu. Na doporučení mé kamarádky, která pracovala jako pojišťovací specialistka, jsem si k úvěru, který činil skoro čtvrt milionu, sjednala také pojištění schopnosti splácet.

Pojistka nebyla nejlevnější, ale tlak kamarádky mnohem silnější. Dnes – po všech útrapách a starostech, které jsem musela v posledních měsících řešit, jí za její rady převelice děkuji. Nebýt jí a pojistky, kterou jsem uzavřela, kromě zdraví bych pravděpodobně přišla i o střechu nad hlavou. Ale pěkně popořádku.“

Platím za něco, co nevyužívám

„Od začátku jsem měla problém platit pojišťovně nemalé částky za něco, co vlastně nevyužívám (zmíněné pojištění schopnosti splácet – pozn. redakce). Říkala jsem si, proč vyhazuju peníze oknem, když mám dobře placenou práci, žádné další závazky a zdraví, které mě i přes můj věk nezlobilo. 

Navíc jsem pochybovala o tom, že mi bude pojišťovna v případě pojistné události plnit smluvenou částku. Pojistku jsem tak byla rozhodnutá už několikrát zrušit. Naštěstí jsem to ale neudělala, jako bych snad tušila, že mě čeká úraz, který mi převrátí život vzhůru nohama. 

Jako každý čtvrtek jsem po práci vyrážela na nákupy do pár kilometrů vzdáleného obchodu. To poslední, co si z cesty pamatuji, bylo auto, které se vyřítilo z vedlejší silnice, rána, světla a vzdálené hlasy. Když jsem se probudila v nemocnici, lékaři mi sdělili, že mám těžký otřes mozku, zlomenou klíční kost a další více, či méně závažné úrazy. V nemocnici jsem pobyla měsíc a doma mě čekaly další dva, abych se dala do pořádku.

Příjem na nemocenské nebyl závratný a moje rezervy se začaly tenčit. Když jsem neuhradila první splátku a přišla mi upomínka od věřitele, vzpomněla jsem si na pojištění, které jsem tolik let platila. 

Sice mě to stálo několik hodin dopisování a telefonování, pojišťovna ale nakonec můj závazek převzala a já nemusela řešit další komplikace, které by mohly v krajním případě vyústit i ve zmíněnou ztrátu střechy nad hlavou,“ uzavírá své vyprávění Iva.

Půjčka a hospitalizace – jde to vůbec dohromady?

Pokud máte sjednanou půjčku, dostanete se do nemocnice, zároveň ale víte, že tady setrváte několik dlouhých týdnů nebo měsíců a půjčku nezvládnete hradit, je nezbytně nutné neprodleně kontaktovat věřitele a spravit jej o této nepříjemné situaci.  

  • Mohlo by vás zajímat: Ve chvíli, kdy hospitalizovaná osoba není schopná komunikace s věřitelem, přebírá za ni tuto zodpovědnost manžel/manželka, případně jiná pověřená osoba. 

Pokud jde o výjimečný případ a klient dosud své závazky poctivě hradil, věřitel k němu bude v drtivé většině případů přistupovat individuálně. Co to znamená v praxi? Třeba možnost bezplatného odložení další splátky nebo nové nastavení splátkového kalendáře. Situace je samozřejmě o to jednodušší, pokud jste si společně s půjčkou sjednali také zmíněné pojištění schopnosti splácet

  • Měli byste vědět: V případě pojištění schopnosti splácet je potřeba počítat s tzv. čekací dobou = tj. dobou od počátku pojištění, ve které nemůže dojít k pojistné události a dobou karenční, což je doba plynoucí od počátku pojistné události, po které vám vznikne právo na pojistnou událost.

V takovém případě je nutné kontaktovat vybranou pojišťovnu a domluvit se na dalším postupu. Pokud není situace součástí výluk, pojišťovna za hospitalizovaného závazek převezme (zpravidla maximálně na několik týdnů, maximálně měsíců) a to často zpětně od počátku vzniku pojistné události. U některých produktů navíc můžete čerpat řadu zajímavých odměn a bonusů (třeba ve formě denního odškodného za každý pobyt v nemocnici).

Komentáře jsou uzavřeny.